Zdjęcia ślubne z kościoła. O czym warto pamiętać żeby mieć dobre zdjęcia z ceremonii zaślubin.

Na udane zdjęcia ślubne z Kościoła wpływa kilka ważnych elementów, które fotograf musi umiejętnie połączyć. Począwszy od Miejsc, światła, panującej atmosfery poprzez umiejętność znalezienia się w odpowiednim miejscu i uchwyceniu tego decydującego momentu, na wyborze kompozycji i kadru kończąc. Jest jednak kilka ważnych detali, na które warto zwrócić uwagę będąc młodą parą.zdjęcia ślubne z kościoła

miejscA w pierwszy rzędzie – czyli o miejscu honorowym 😉

To, że przygotowane dla Was krzesła, ustawione są miedzy ołtarzem a pierwszą ławką jest chyba jasne jak słońce;) Jednak ich dobre ustawienie, może trochę pomóc fotografowi. Jeśli macie taką możliwość ustalcie z dekoratorami lub osobą, która będzie ustawiała krzesła by nie były one ustawione zaraz przed ołtarzem, ani za linią pierwszej ławki. Dobrze, jest kiedy Młoda Para ma trochę przestrzeni przed sobą, tak by fotograf mógł ją sfotografować nie tylko z profilu ale też spod kąta. Oczywiście, ustawienie krzeseł w dużej mierze zależy od wielkości kościoła i od odległości pierwszego rzędu ławek od ołtarza. Nie zawsze jest możliwość dowolnego przesuwania miejsc, na których ma siedzieć Młoda Para. Nie mniej jednak warto sprawdzić czy w kościele, w którym będziecie się pobierać można to zrobić. Im większe pole manewru ma fotograf tym ciekawsze zdjęcia ślubne z kościoła.

GoŚCIE, GOŚCIE

Teraz zadanie dla świadków:) Poproście ich aby pomogli Waszym gościom zająć miejsca w ławkach. Wiem, że wydaje się Wam to dziwne, ale już tłumaczę o co chodzi. Bardzo często zaproszeni przez Was goście, głównie dalsza rodzina i znajomi, zajmują miejsca w ostatnich rzędach. Oczywiście robią to ze skromności, ponieważ chcą, żeby to rodzina siedziała bliżej ołtarza. Niestety powoduje to, że podczas mszy dwie pierwsze ławki są zajęte. Za nimi rzędy pustych siedzeń, za którymi na szarym końcu siedzą pozostali goście. Efekt jest taki, że oglądając zdjęcia ślubne z kościoła wydaje się, że podczas ceremonii kościół był praktycznie pusty. Poproście świadków, żeby w miarę możliwości już podczas wchodzenia gości do środka, instruowali ich by siadali w przednich ławkach, najlepiej po obu stronach nawy.

PRZEJŚCIE POD OŁTARZ

Mamy tutaj kilka możliwości:
– Pan Młody czeka przy ołtarzu a Pannę Młodą wprowadza tata,
– przyszli małżonkowie wchodzą razem prowadzeni przez księdza,
– para młoda idzie w asyście dzieci niosących obrączki.
Niezależnie od wyboru scenariusza warto pamiętać o tym by się nie spieszyć. Idźcie powoli, uśmiechajcie się do siebie i gości. Pozwólcie by wszyscy zdążyli Was zobaczyć i zrobić Wam zdjęcia telefonem;) Jeśli do ołtarza prowadzi Was ksiądz lub idą przed Wami dzieci zachowajcie za nimi spory odstęp, żeby Was nie zasłaniali. Chodzi tu o naprawdę kilka dobrych metrów. Wtedy będziecie mieć kapitalne zdjęcia ślubne z kościoła z początku ceremonii.

PROSTE PLECY, UŚMIECH I BLISKOŚĆ

Wiem z własnego doświadczenia, że siedząc tuż przed ołtarzem podczas własnego ślubu, poziom stresu osiąga nieznany dotąd poziom. Zachowajcie jednak zimną krew i chociaż trochę spróbujcie się rozluźnić. To jest Wasz niezapomniany dzień, cieszcie się nim i chłońcie każdą chwilę. Starajcie się siedzieć prosto, lecz nie napinajcie się jak na fotelu dentystycznym. Wymieniajcie spojrzenia i uśmiechy. Nie bójcie się złapać za ręce. Nie zwracajcie też uwagi na fotografa, da sobie radę. Podczas ceremonii najważniejsi jesteście Wy i sakrament, który przyjmujecie. Nie rozpraszajcie się szukając człowieka z aparatem. Jeśli jest doświadczony wie jak zrobić dobre zdjęcie ślubne nie przeszkadzając księdzu w sprawowaniu Mszy a Wam w jej odbiorze.

PRZYSIĘGA MAŁŻEŃSKA

Tu mam tylko jedną lecz bardzo ważną informację (zwłaszcza dla zestresowanych panów;)). Podczas sakramentu, stójcie na wprost Panny Młodej i mówcie słowa przysięgi do niej a nie do księdza. W końcu to swojej wybrance przysięgacie miłość, wierność i uczciwość małżeńską a nie kapłanowi;) Pamiętajcie o tym, bo tutaj nie będzie dubli a pamiątka w postaci zdjęć z tej ważnej chwili zostanie z Wami na długie lata. A i nie zapomnijcie o buziaku!

WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA

Warto ten moment przemyśleć i omówić ze świadkami. Z doświadczenia mogę Wam podpowiedzieć jeden scenariusz, który moim zdaniem bardzo dobrze się sprawdza.  Zaproszeni do Kościoła goście chcą zobaczyć jak wychodzicie spod ołtarza w takt Marszu Mendelssohna. Jednocześnie chcą Wam zgotować owacje przed Kościołem. Jak to zrobić? Gdy miniecie wszystkie ławki zatrzymajcie się w kruchcie. Wcześniej ustalcie ze świadkami by po Waszym przejściu przez nawę główną poprosili gości o wyjście z Kościoła. Dzięki temu zabiegowi Wasze zdjęcia ślubne będą miały ujęcia zarówno z przejścia przez kościół pełny gości jak i kadry z owacjami sprzed świątynią.

PODOBNE ARTYKUŁY z poradnika ślubnego:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*